پلاک آلومینیوم | ساخت پلاک آلومینیومی

پلاک آلومینیوم | ساخت پلاک آلومینیومی

پلاک آلومینیوم

تولیدکنندگان فعال در حوزه ی پلاک سازی، با بهره گیری از متریال مختلف، پلاک آلومینیوم مرغوب با کاربردهای گوناگون تولید می کنند. پلاک های آلومینیومی یکی از ماندگارترین و پرکاربردترین پلاک های صنعت پلاک سازی محسوب می‌شوند که از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته اند. پلاک های مذکور به منظور معرفی اماکن، معرفی کالا و تجهیزات و شماره گذاری منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پلاک های شهرداری یکی از انواع پلاک های فلز آلومینیوم می‌باشند که سر درب تمام منازل نصب می‌شوند. تنوع در روش های تهیه و ساخت پلاک مذکور، زمینه ساز ساخت پلاک های گوناگون شده است. اغلب این پلاک ها به روش چاپ افست، چاپ لیزری و برجسته سازی تولید می‌شوند. مقاومت و دوام این پلاک ها در برابر عوامل محیطی مخرب مانند نور خورشید، باد، باران و رطوبت، بسیار حائز اهمیت می باشد.

انواع پلاک آلومینیوم

ورقه یا همان پلاک آلومینیوم به منظور طراحی و ساخت انواع پلاک های پرکاربرد اعم از پلاک آلومینیوم شهرداری، پلاک کد پستی، پلاک معرفی محصول و پلاک ثبت مشخصات محصول کاربرد دارد. پلاک های مذکور با بهره گیری از روش های نوین در کارگاه های اختصاصی، تهیه و تولید می‌شوند. رنگ نقره ای براق، جذابیت ظاهری و مقاومت و ماندگاری ورقه آلومینیوم در برابر رطوبت، تابش نور خورشید، مواد شیمیایی و… زمینه ساز استفاده ی گسترده از پلاک های آلومینیومی می باشد. انواع پلاک های ساخته شده از فلز آلومینیوم شامل موارد زیر می باشند.

• پلاک شهرداری

سازمان شهرداری به منظور ساماندهی منازل و تسهیل مسیر یابی، از پلاک های فلزی حاوی اعداد برای شماره گذاری منازل استفاده می‌کند. این پلاک ها در ابعاد استاندارد و با روش چاپ افست یا برجسته سازی در تیراژ بالا تولید می‌شوند. استفاده از رنگ مخصوص و تزریق لایه ی ورنی روی این پلاک ها سبب افزایش مقاومت آنها در برابر عوامل محیطی مخرب می‌گردد.

• پلاک معرفی اماکن

در اغلب ساختمان های اداری و مسکونی، دفاتر و واحدهای اداری، از پلاک معرفی استفاده می‌کنند. این پلاک ها حاوی نام ساختمان، نام دفتر، سمت شخص و نام وی می باشند. پلاک های مذکور در ابعاد گوناگون به تناسب نیاز مشتری طراحی و تولید می‌شوند. اغلب پلاک های معرفی اماکن با روش چاپ لیزری، حکاکی لیزری و چاپ افست تهیه می‌شوند.

• پلاک معرفی کالا

اغلب محصولات و تجهیزات مورد استفاده، حاوی پلاک معرفی می باشند. پلاک معرفی حاوی برند، مشخصات و توضیحات محصول می باشد. مشخصات کالا مانند شرکت تولید کننده، موارد استفاده از کالا، نحوه ی کارکرد، هشدارها، نشان استاندارد و راه های ارتباطی با تولید کننده می باشند. پلاک معرفی در واقع به منزله ی شناسنامه کالا می باشد.

این پلاک ها با استفاده از روش چاپ افست، چاپ لیزری، حکاکی لیزری و برجسته سازی در سایزها و ضخامت های مختلف تولید می شوند. مقاومت در برابر رطوبت، مواد شوینده و فشار، از ویژگی های حائز اهمیت پلاک مشخصات کالا می باشد. این پلاک ها روی محصولات و ابزار ذیل نصب می‌شوند.

لوازم خانگی اعم از لوازم گاز سوز، لوازم برقی، درب و پنجره، مبلمان و…
تجهیزات و ابزارآلات صنعتی مانند ماشین آلات صنعتی، فرغون، دریل، مته، دستگاه های صنعتی و…

• پلاک کد پستی

اداره پست به منظور تسهیل تحویل مرسوله های پستی، برای هر ساختمان یک کد پستی ده رقمی تعیین کرده است.

کد پستی منازل روی ورقه ی فلزی و آلومینیومی ثبت می‌شود. اغلب پلاک های کد پستی به روش برجسته سازی و چاپ افست تهیه می‌شوند.

ویژگی های پلاک آلومینیوم

ویژگی های منحصربفرد ورقه های آلومینیومی، سبب طراحی و تولید انواع پلاک آلومینیومی شده است. ظاهر براق و درخشان، وزن کم، ضخامت مناسب و مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی، خاصیت رنگ پذیری و قیمت مناسب از ویژگی های قابل توجه پلاک آلومینیوم می باشد.

تولید کنندگان پلاک های فلزی، اغلب اوقات به منظور افزایش مقاومت پلاک در برابر عوامل محیطی مخرب و حفظ درخشندگی فلز، یک لایه ی ورنی نازک روی پلاک تزریق می‌کنند. روش چاپ، نحوه ی حکاکی و محل نصب پلاک در میزان ماندگاری آن مؤثر می باشند. ویژگی های قابل توجه این پلاک ها شامل موارد ذیل می باشد.

• ظاهر براق و درخشان
• مقاومت در برابر فشار، رطوبت، خوردگی، مواد شیمیایی و نور خورشید
• دارای قابلیت چاپ نوشته به روش های گوناگون
• قابلیت رنگ پذیری
• ضخامت مناسب
• وزن سبک
• در دسترس
• قیمت مناسب
• چاپ سریع
• نصب آسان به کمک پیچ و مهره یا پرچ و پرس

تولید پلاک آلومینیوم

تهیه و تولید پلاک آلومینیوم با بهره گیری از روش های قدیمی و نوین انجام می‌شود. حکاکی، چاپ و برجسته سازی از روش های رایج تولید پلاک آلومینیوم می باشد. حکاکی روی ورقه ی آلومینیوم به دو روش اسید شویی و لیزری انجام می‌شود. همچنین چاپ روی این ورقه ها به دو روش لیزری و افست انجام می‌شود. در تمامی روش های مذکور، به منظور افزایش درخشندگی و مقاومت پلاک ها، در پایان کار یک لایه ی ورنی نازک روی پلاک تزریق می‌کنند. این لایه ی ورنی با محافظت از رنگ و سطح براق پلاک، از فرسودگی آن جلوگیری می نماید. تولید پلاک های مذکور به روش های زیر انجام می‌شود.

• روش اسیدشویی

اسید شویی یکی از قدیمی ترین روش های حکاکی روی فلزات مختلف است که با بهره گیری از اسیدهای قوی، آثار هنری جذابی خلق می‌کند. در این روش، طرح مدنظر روی ورقه ی آلومینیوم انتقال داده می‌شود. قسمتی از پلاک که نیاز به حکاکی ندارد، توسط موم مخصوص پوشش داده می‌شود. اسید روی پلاک تزریق می‌شود. پس از اجرای طرح، موم و اسید اضافی از روی سطح پاک می‌شوند. بنا به سلیقه ی مشتری، قسمت حکاکی شده، رنگ آمیزی می‌شود. در صورت رنگ آمیزی پلاک، یک لایه ی ورنی روی پلاک تزریق نموده و پلاک را در کوره قرار می‌دهند. پلاک مدنظر پس از پخت در کوره، آماده ی نصب می باشد.

• روش حکاکی لیزری

حکاکی لیزری روش نوین ثبت طرح روی سطوح فلزی می باشد. طی این روش، طرح مدنظر توسط اشعه ی لیزر و بدون تماس مستقیم دستگاه لیزر و پلاک انجام می‌شود. طرح نهایی حکاکی لیزر اغلب به رنگ مشکی می باشد. در اغلب موارد، پس از اجرای طرح، یک لایه ی ورنی روی پلاک تزریق می‌کنند.

• روش چاپ افست

چاپ افست یکی از روش های چاپ طرح و نوشته روی کاغذ و فلزات می باشد. طی این روش، ورقه ی آلومینیومی بین غلطک های دستگاه چاپ قرار داده می‌شود. طرح مدنظر توسط جوهر های رنگی و غلطک ها دستگاه به سطح پلاک منتقل می‌شود. تنوع در طرح و رنگ پلاک ها در روش چاپ افست کاملا مشهود است. روی پلاک های نیمه آماده پس از خروج از دستگاه چاپ، یک لایه ورنی تزریق می‌کنند. سپس پلاک ها به وسیله ی دستگاه های مکانیکی به کوره ی پخت منتقل می‌شوند. تنظیم دمای کوره و زمان پخت پلاک، سبب تولید پلاک های مرغوب می‌گردد.

• چاپ لیزری

روش چاپ لیزری، با بهره گیری از دستگاه مخصوص انجام می‌شود. طی این روش ورقه ی آلومینیومی در دستگاه قرار داده می‌شود و طرح مدنظر بدون تماس مستقیم دستگاه و پلاک اجرا می‌شود.

5/5 - (11 امتیاز)
468 ad
ارتباط با فروش